Blog
Tu będziemy dzielić się z wami wszystkim co dzieje się w Prajanama lub co dziać się będzie w najbliższym czasie
Prawda jest lekka a kłamstwo jest dużym ciężarem do udźwignięcia
W Podążaniu za Sensem Życia
W pewnym momencie każdy chce mieć́ w swoim życiu coś, co sprawia, że jesteśmy
zachwyceni, samą myślą̨ o wstaniu i podążaniu za tym. Wszyscy szukamy czegoś́ w tym życiu. To poszukiwanie jest zasadniczo pogonią̨ za znalezieniem sensu życia. Poniekąd prowadzenie sensownego życia oznacza traktowanie każdej nieprzyjemnej okoliczności jako lekcji i bycie najbardziej autentycznym sobą przez cały czas.
Odnalezienie celu i sensu życia może wydawać się trudną sprawą, jednak wszystko zaczyna się w nas. Ważne jest, aby pamiętać, że mamy moc kontrolowania tego, jak reagujemy na określone sytuacje, chociaż nie jesteśmy w stanie kontrolować samej sytuacji. Możemy postrzegać każdy trudny moment w życiu jako złe doświadczenie lub możemy uznać go za okazję do rozwoju i uczenia się na jego podstawie. Austriacki psychiatra Viktor E. Frankl w swojej książce „Człowiek w poszukiwaniu sensu” przedstawia pouczającą historię swoich doświadczeń w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej i tego, jak odnalazł sens życia bez względu na okoliczności. Poprzez swoją pracę Frankl podkreśla ideę postrzegania cierpienia w naszym życiu jako jednego ze sposobów na znalezienie sensu życia. Twierdzi, że „Cierpienie samo w sobie jest bez znaczenia; nadajemy naszemu cierpieniu sens poprzez sposób, w jaki na nie odpowiadamy” (7). Frankl sugeruje, że człowiek ponosi pełną odpowiedzialność za sposób, w jaki reaguje na daną sytuację, niezależnie od intensywności oddziaływań zewnętrznych. Jednym ze sposobów, w jaki Frankl ilustruje tę ideę, jest stwierdzenie, że „rodzaj osoby, jaką stał się więzień, był wynikiem wewnętrznej decyzji, a nie tylko wynikiem obozowych wpływów” (Frankl 65). Dlatego ludzie którzy chcą prowadzić sensowne życie mogą uświadomić sobie, że wszystko jest w nich, że mają kontrolę nad tym jak reagują na określone sytuacje. Ponadto, mają wybór postrzegać pozornie nieprzyjemne wydarzenia jako okazje do rozwoju i stania się lepszym człowiekiem, ponieważ poprzez cierpienie wyłaniamy się jako silniejsze dusze i dowiadujemy się więcej o sobie.
Podobnie jak Frankla, twórczość Esfahani Smith, której pisarstwo koncentruje się na psychologicznych i filozoficznych aspektach życia, również kładzie nacisk na odnalezienie sensu życia. Esfahani Smith w swoim TEDx Talk wyjaśnia cztery filary znaczenia, które są niezbędne do prowadzenia sensownego życia: przynależność, cel, transcendencja i opowiadanie historii. Filarami, na których skupimy się dzisiaj są przynależność i opowiadanie historii. Esfahani w swoich wykładach określa znaczenie przynależności, która „pochodzi z bycia w związkach, w których jesteś doceniany za to, kim jesteś wewnętrznie i w których cenisz również innych” (Esfahani 3:05). Esfahani w ten sposób ujawnia, że odnalezienie sensu życia jest częściowo budowane przez bycie docenianym za to naszą najbardziej autentyczną wersję siebie. Jednak bycie najbardziej autentycznym sobą często wiąże się ze strachem przed potencjalnym osądzeniem za to, kim naprawdę jesteśmy. Niemniej jednak decyzja należy do nas o tym jaki wybierzemy sposób działania, niezależnie od naszych wewnętrznych lęków. Możemy albo zignorować każdego, kto osądza nas za to, kim jesteśmy, albo możemy próbować działać zgodnie z tym, jak inni ludzie chcą, abyśmy działali, co jest nieosiągalne, biorąc pod uwagę, że percepcja każdej osoby na nasz temat będzie się różnić. Co oznacza, że nie będziemy w stanie usatysfakcjonować każdego, możemy tylko mieć wpływ na uszczesliwienie siebie przez bycie tym kim naprawde jestesmy. Jeśli chodzi o opowiadanie historii, Smith definiuje je jako „historię, którą opowiadasz sobie o sobie” Smith dodaje również, że „nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy autorami naszych historii i możemy zmienić sposób, w jaki je opowiadamy” Wyjaśnia, że sposób, w jaki opowiadamy sobie naszą historię, zależy wyłącznie od nas. Jesteśmy w stanie rozeznać wydarzenia w naszym życiu w dowolny sposób. Zamiast postrzegać trudne doświadczenia jako złe wydarzenia, możemy przekształcić je w coś pozytywnego, uznając, że tworzymy naszą własną rzeczywistość. Jeśli jesteśmy zaniepokojeni faktami sytuacji, Esfahani kontynuuje, stwierdzając, że „możemy edytować, interpretować i powtarzać nasząhistorię, nawet jeśli jesteśmy ograniczeni faktami” .Dlatego życie ze znaczeniem oznacza bycie najbardziej autentycznym sobą, niezależnie od tego, co myślą inni, oraz obracanie nieprzyjemnych sytuacji i wydarzeń w optymistyczne okoliczności.
Podobnie jak Esfahani, Brené Brown omawia ideę „prawdziwej przynależności”, podkreślając, że tworzymy przynależność „kiedy przedstawiamy światu nasze autentyczne, niedoskonałe ja”, zamiast być tym, kim uważamy, że powinniśmy być (Brown „Odnalezienie” 2). Nigdy nie zadowolimy wszystkich tym, jak się zachowujemy, jak wyglądamy i jak myślimy, dlatego zbędne jest próbowanie tego poprzez upodabnianie się z innym ludziom. Musimy w każdej cząsteczce zostać swoim własnym, prawdziwym, autentycznym ja. Jak dalej kontynuuje Brown, „przynależność do samych siebie oznacza bycie powołanym do samotności – do stawiania czoła niepewności, wrażliwości i krytyce” (Brown „Znalezienie” 2). Zgodnie z tym, oznacza to konieczność zmierzenia się z rozczarowaniem, wstydem i poczuciem winy, które wynikają z wrażliwości. Jednak wrażliwość to także miejsce, z którego pochodzi radość i szczęście. Dlatego, aby odczuwać dobre emocje, musimy także odczuwać przykre uczucia, ponieważ jak wspomina Brown „nie możemy pozbawić tych przykrych uczuć bez znieczulenia innych efektów, naszych emocji” (Brown „Moc” 16:21). Jeśli pozbawimy wszystkie uczucia i emocje, tracimy poczucie przynależności, a w konsekwencji tracimy siebie. Nasze autentyczne tożsamości zaczynają zanikać, a następnie, jak opisuje Brown, „jesteśmy nieszczęśliwi” (Brown „Moc” 16:39). Dlatego, aby pozostać autentycznym sobą, ważne jest, aby zrozumieć, że nie można odłączyć się od trudnych uczuć bez znieczulenia dobrych emocji, które mogą być blokadą do prowadzenia sensownego życiaNatomiast, nie wszyscy zgadzają się, że możemy prowadzić sensowne życie bez względu na okoliczności. W rzeczywistości istnieje artykuł „Znaczenie życia”, który twierdzi, że istnieją przeszkody w prowadzeniu sensownego życia, gdzie „niektóre z przeszkód na drodze do sensu są zewnętrzne (wojny, zawirowania finansowe itp.)” („Sens życia - Szkoła Życia”). Niestety e jest to błędne myślenie. Jak widział Frankl , człowiek, który w czasie II wojny światowej trafił do obozów koncentracyjnych, potrafił odnaleźć sens i cel w swoim życiu. Co więcej, jak stwierdził Harold S. Kushner, duchowny, który napisał przedmowę do „Człowiek w poszukiwaniu sensu”, książka „podtrzymuje, że życie ma sens i że musimy nauczyć się postrzegać życie jako sensowne niezależnie od okoliczności” (Frankl 8). Chociaż trudno jest znaleźć sens w życiu w niesprzyjających okolicznościach, nadal jest to możliwe, ponieważ wszystko sprowadza się do naszej wewnętrznej decyzji.
Podsumowując, traktowanie każdej trudnej okoliczności jako lekcji i pozostawanie najbardziej autentycznym sobą są niezwykle istotne aby prowadzić sensowne życie. Zasadniczo wybieramy, jak reagujemy na każdą sytuację w naszym życiu i jak postrzegamy te sytuacje, które są jedynymi rzeczami, nad którymi mamy kontrolę. Życie jako nieprawdziwa wersja siebie jest trudniejsze niż pokazanie światu, kim naprawdę jesteśmy, ponieważ prawda jest lekka, a kłamstwo jest dużym ciężarem do udźwignięcia.